ST 1899. nov. 11. – Azután láték más fenevadat feljönni a földből.
NK 514. – Azután láték más fenevadat feljönni a földből. – A Jelenések könyve 13. fejezetének próféciája kinyilatkoztatja, hogy a bárányszarvú fenevad által jelképezett hatalom „azt cselekszi, hogy a föld és annak lakosai imádják” a pápaságot, amelyet itt a párduchoz hasonló fenevad szimbolizál. A kétszarvú fenevad azt is mondja „a föld lakosainak, hogy csinálják meg a fenevadnak képét,” és ez a hatalom mindenkivel – „kicsinyekkel és nagyokkal, gazdagokkal és szegényekkel, szabadokkal és szolgákkal” - elfogadtatja a fenevad bélyegét (Jel 13:11-16). Bebizonyosodott, hogy az Egyesült Államok az a hatalom, amelyet a bárányszarvú fenevad jelképez, és hogy ez a prófécia akkor fog teljesedni, amikor az Egyesült Államok kikényszeríti a vasárnap megtartását. E nap megünneplésére Róma a maga felsőbbségének elismeréseként tart igényt. De nemcsak az Egyesült Államok fog meghódolni a pápaság előtt. Róma befolyása azokban az országokban, amelyek egykor elismerték főhatalmát, korántsem szűnt meg. A prófécia, pedig megjövendöli hatalmának visszaállítását. „Látám, hogy egy az ő fejei közül mintegy halálos sebbel megsebesíttetett; de az ő halálos sebe meggyógyíttaték; és csodálván, az egész föld követé a fenevadat” (Jel 13:3). A halálos seb azt a kudarcot jelzi, amely a pápaságot 1798-ban érte. Ezután - ahogy a próféta mondja – „az ő halálos sebe meggyógyíttaték; és csodálván, az egész föld követé a fenevadat.” Pál világosan kijelenti, hogy a „bűn embere” a második adventig megmarad (2Thessz 2:3-8). Egészen az idők végéig fogja folytatni csaló munkáját. A Jelenések könyvének írója ugyancsak a pápaságra utal, amikor azt mondja, hogy „imádják őt a földnek minden lakosai, akiknek neve nincs beírva az életnek könyvébe” (Jel 13:8). Mind az Óvilág, mind az Új, a vasárnap tiszteletével - amely kizárólag a római egyház tekintélyén alapszik - hódolni fog a pápaság előtt.
7BC 975. – Azután láték más fenevadat feljönni a földből. – Nemzetünk keletkezésének és növekedésének találó leírása ez. S a bárányszarvak – az ártatlanság és a gyengédség jelképe – találóan ábrázolja kormányunkat, amint azt a két alapvető elv, a köztársasági és a protestáns kifejezi (4SP 277).
Az Egyesült Államok felett a Mindenható pajzsa áll. Isten nagy dolgokat tartogat ez ország számára, ámde Isten törvényének áthágása állapotában az emberek a bűn emberétől származó tevékenységet végezik. A Sátán a maga tervét valósítja meg, hogy hűtlenségbe sodorja az emberiséget (1906, 17. kézirat).
„A jövendölés bárányszarvakkal ábrázolja a megújhodott hitet, de amely sárkányhangon szól. Már kezdjük is hallani a sárkány üvöltését. Rejtetten bár, de sátáni erő hajtja előre a vasárnap-mozgalmat. Még akik végzik is a munkát, vakok a mozgalom következményei felöl.
Isten parancstartó népe ne maradjon csendben, mintha jóhiszeműen elfogadná a helyzetet. Az a kilátás van előttünk, hogy folyamatos harcot vívjunk börtönbüntetés, vagyon, sőt fővesztő kilátásával is, hogy megvédjük Isten törvényét, melyet emberek törvényei hatályon kívül helyeznek (RH 1889. jan. 1).
7BC 972. – Azután láték más fenevadat feljönni a földből. – A nagy vörös sárkány, a párduchoz hasonló fenevad és a bárányszarvú fenevad jelképében Isten azt a három hatalmat mutatta meg Jánosnak, amely különösképpen részt vesz Isten törvényének letaposásában és Isten népének üldözésében. Ez a háború az idők végéig folyni fog. Isten népét, kiket a szent asszony és gyermekei jelképeznek, jelentéktelen kissebségként ábrázolja. Az utolsó időkben csak maradék létezett. Ezekről szól János, mint akik megőrzik Isten parancsolatait és a Jézus bizonyságtételét (Idők jelei 1899. nov. 1).
7BC 979. – Azután láték más fenevadat feljönni a földből. – (Jel 14,9-10.) Mindenki érdeke megérteni, mi a fenevad bélyege , s hogy miként menekülhetnek meg Isten félelmetes fenyegetései elöl. Az emberek miért nem törekszenek megtudni, miből áll a fenevad képének a jegye? Isten jegyének ellenkezője az (2Mózes 31,12-17).
A szombatkérdés lesz a nagy összecsapás vitapontja, melyben az egész világ részt vesz. (Jel 13,4-8.10) Az egész fejezet annak kinyilatkoztatása, hogy mi következik be bizonyosan (13,11.15-17). (1897, 88. kézirat).
Ev 235-36. – Azután láték más fenevadat feljönni a földből. – Nem szabad provokálnunk azokat, akik az álszombatot elfogadták – a pápaság intézményét – Isten szent szombatja helyett. Minthogy nélkülözik a bibliai érveket, annál eltökéltebbek, hogy az Igéből hiányzó érveket hatalmi szavukkal helyettesítsék. A sárkány nyomdokain üldözés következik. Ezért legyünk óvatosak, ne történjen részünkről kihívás (1886, 55. levél).
NK 392. – Azután láték más fenevadat feljönni a földből. – Ennél a pontnál egy másik szimbólum is jelentkezik. A próféta így szól: „Azután láték más fenevadat feljőni a földből, akinek két szarva vala, a Bárányéhoz hasonló” (Jel 13:11). E fenevadnak mind a külseje, mind pedig feltűnésének módja mutatja, hogy az általa jelképezett nemzet nem hasonlít az előbbi szimbólumok mögött húzódó nemzetekhez. A világot uraló nagy birodalmak Dániel próféta előtt vadállatokként jelentek meg. Ezek az állatok akkor tűntek fel, amikor „az égnek négy szele háborút támaszta a nagy tengeren” (Dán 7:2). Jel 17. fejezetében magyarázatot találunk arra, hogy mit jelentenek a vizek: „Népek azok és sokaságok és nemzetek és nyelvek” (Jel 17:15). Az ég négy szele, pedig a harcot szimbolizálja. A nagy tengeren versengő szelek a hódító hadjáratok és forradalmak iszonyú jeleneteit jelképezik, amelyek útján a birodalmak hatalomhoz jutottak.
Azt a fenevadat, amelynek a bárányéhoz hasonló szarvai voltak, János a ’földből’ látta feljönni. Az így jelképezett nemzet más hatalmak megdöntése nélkül jut uralomra. Lakatlan területen támad, és fokozatosan, békésen nő naggyá. Nem támadhatott tehát az Óvilág zsúfolt és viszálykodó nemzetei között – „népek... és sokaságok és nemzetek és nyelvek” viharzó tengerén. Tehát a nyugati kontinensen kell keresnünk.
Az Újvilágban melyik nemzet emelkedett 1798-ban - az erősség és nagyság ígéretével - hatalomra, amely magára vonta a világ figyelmét? A szimbólumok alkalmazhatóságához nem fér kétség. Egyetlen nemzet, és csakis egy elégíti ki e prófécia meghatározásait. A szimbólumok félreérthetetlenül az Amerikai Egyesült Államokra mutatnak. E nemzet emelkedésének és fejlődésének ecsetelésekor a szónok és a történész öntudatlanul újra és újra ugyanazt a gondolatot fejezi ki, szinte pontosan ugyanazokkal a szavakkal, mint a Szentírás írója. A próféta látta a fenevadat „feljönni a földből.” A fordítók által „feljönni”-nek visszaadott kifejezés szó szerint azt jelenti, hogy „felnő, vagy kibújik, mint egy növény.” Amint láttuk, ennek a nemzetnek olyan területen kellett támadnia, amely előzőleg kívül esett az európai civilizáció körén. Egy neves amerikai író „az ürességből előjövő rejtély”-nek nevezi az Egyesült Államok kialakulását, és ezt mondja: „Mint néma mag nőttünk birodalommá.” 1850-ben egy európai újság csodálatos birodalomnak nevezte az Egyesült Államokat, amely „felbukkant,” és „a föld csendjében naponként hatalmasabb és büszkébb lesz.” Edward Everett e nemzet zarándok alapítóiról tartott szónoklatában ezt mondta: „Eldugott helyet kerestek-e, amely ismeretlensége miatt védett, és messzisége miatt biztonságos, ahol a kis leydeni gyülekezet élvezheti lelkiismereti szabadságát? Nézd a hatalmas földet, amelyek felett békés hódítással hordozták a kereszt zászlaját!”
„Két szarva vala, a bárányéhoz hasonló.” A bárányéhoz hasonló szarvak, amelyek fiatalságról, ártatlanságról és szelídségről árulkodnak, találóan ábrázolják a próféta látomása szerint 1798-ban „feljövő” Egyesült Államokat. A királyi elnyomás és a papi türelmetlenség elől Amerikába elsőként menekülő és ott menedéket kereső keresztény száműzöttek közül sokan elhatározták, hogy a polgári és vallásszabadság masszív alapzatára épített államot fognak alapítani. Nézeteik helyet találtak a Függetlenségi Nyilatkozatban, amely szavakba öntötte azt a fontos igazságot, hogy Isten „minden embert egyenrangúnak teremtett,” és „az élethez, a szabadsághoz és a boldogsághoz” mindenkinek elidegeníthetetlen jogot adott. Az alkotmány önkormányzati jogot biztosít, amely szerint a népszavazás útján megválasztott képviselők hozzák és végrehajtják a törvényeket. A vallást szintén szabadon lehetett gyakorolni. Minden ember úgy imádhatta Istent, ahogy a lelkiismerete diktálta. A republikanizmus és protestantizmus lett a nemzet létének alapja. Ezekben rejlik hatalmának és jólétének titka. Elnyomottak és leigázottak az egész keresztény világban érdeklődéssel és reménységgel fordultak e földrész felé. Milliók igyekeztek partjaihoz, és az Egyesült Államok a föld leghatalmasabb nemzetei közé emelkedett.
NK 394-5. – Úgy szól, mint a sárkány. – „Azt mondván a föld lakosainak, hogy csinálják meg a fenevadnak képét.” Ez a kijelentés világosan bemutat egy kormányformát, amelyben a törvényhozói hatalom a nép kezében van; egyben ékesen bizonyítja, hogy ebben a próféciában az Egyesült Államokról van szó.
De mi „a fenevad képe?” És hogyan fogják megformálni? A fenevad képe az lesz, amelyet a kétszarvú fenevad „csinál meg.” Ahhoz, hogy megtudjuk, milyen is ez a kép, és miként fogják megformálni, tanulmányoznunk kell magának a fenevadnak - a pápaságnak - az ismertető jeleit.
Amikor az ősegyház megromlott, mert feladta evangéliumi egyszerűségét, és pogány rítusokat és szokásokat fogadott el, elvesztette Isten Lelkét és erejét. Mivel azonban az emberek lelkiismeretét irányítani akarta, a világi hatalom támogatását igényelte. Így jött létre a pápaság, egy olyan egyház, amely az államhatalmat irányította, és felhasználta saját céljainak előmozdítására, főképpen az „eretnekség” megbüntetésére. Hogy az Egyesült Államok megformálhassa a fenevad képét, ahhoz a vallási hatalomnak úgy kell a polgári hatalmat irányítania, hogy az egyház az államhatalmat is saját céljainak szolgálatába állítsa.
9T 229-230. – Úgy szól, mint a sárkány. – Vallásos hatalmak, akik azt állítják, hogy a menny szövetségesei, és hogy báránylelkület lakik bennük, tetteikkel megmutatják majd, hogy szívük sárkányszív és Sátán bujtogatja és irányítja őket. Közeleg az idő, amikor Isten népe érezni fogja az üldözés kezét, mert megszenteli a hetedik napot. Sátán váltóztatta meg a szombatot, annak reményében, hogy végrehajthatja szándékát – meghiúsíthatja Isten tervét. Arra törekszik, hogy az emberek törvényét erősebbé Isten törvényénél a világon. A bűn embere, aki véli, hogy megváltóztatja az időket és a törvényt, s aki Isten népét mindig elnyomta, olyan törvényeket hoz majd létre, mely a hét első napjának megünneplését csikarja ki. De Isten népének szilárdan Isten mellett kell állnia. Az Úr a tettek mezejére lép majd értük, s félreérthetetlenül bebizonyítja, hogy Ő az istenek Istene.
NK 393. – Úgy szól, mint a sárkány. „Két szarva vala, a bárányéhoz hasonló.” A bárányéhoz hasonló szarvak, amelyek fiatalságról, ártatlanságról és szelídségről árulkodnak, találóan ábrázolják a próféta látomása szerint 1798-ban „feljövő” Egyesült Államokat. A királyi elnyomás és a papi türelmetlenség elől Amerikába elsőként menekülő és ott menedéket kereső keresztény száműzöttek közül sokan elhatározták, hogy a polgári és vallásszabadság masszív alapzatára épített államot fognak alapítani. Nézeteik helyet találtak a Függetlenségi Nyilatkozatban, amely szavakba öntötte azt a fontos igazságot, hogy Isten „minden embert egyenrangúnak teremtett”, és „az élethez, a szabadsághoz és a boldogsághoz” mindenkinek elidegeníthetetlen jogot adott. Az alkotmány önkormányzati jogot biztosít, amely szerint a népszavazás útján megválasztott képviselők hozzák és végrehajtják a törvényeket. A vallást szintén szabadon lehetett gyakorolni. Minden ember úgy imádhatta Istent, ahogy a lelkiismerete diktálta. A republikánizmus és protestantizmus lett a nemzet létének alapja. Ezekben rejlik hatalmának és jólétének titka. Elnyomottak és leigázottak az egész keresztény világban érdeklődéssel és reménységgel fordultak e földrész felé. Milliók igyekeztek partjaihoz, és az Egyesült Államok a föld leghatalmasabb nemzetei közé emelkedett.
NK 393-94. – Úgy szól, mint a sárkány. – De a bárányszarvú fenevad „úgy szól vala, mint a sárkány; és az előbbi fenevadnak minden hatalmasságát cselekszi őelőtte; és azt is cselekszi, hogy a föld és annak lakosai imádják az első fenevadat, amelynek halálos sebe meggyógyult vala;... azt mondván a föld lakosainak, hogy csinálják meg a fenevadnak képét, aki fegyverrel megsebesítette vala, de megelevenedett” (Jel 13:11-14).
A bárányszarv és a sárkányhang - mint szimbólum - a vele ábrázolt nemzet állításai és gyakorlata közötti kirívó ellentmondásra mutat rá. A nemzet „szólása”: törvényhozói és bírósági szerveinek ténykedése. Ez a nemzet intézkedéseivel meghazudtolja azokat a liberális és békés elveket, amelyeket politikájának alapzataként fektetett le. Az a jövendölés, hogy úgy szól, „mint a sárkány”, és hogy „az előbbi fenevadnak minden hatalmasságát” gyakorolja, világosan jelzi annak a türelmetlen és üldöző magatartásnak a kialakulását, amiről a sárkány és a párducszerű fenevad által jelképezett nemzetek árulkodtak. Az a kijelentés pedig, amely szerint a kétszarvú fenevad „azt cselekszi, hogy a föld és annak lakosai imádják az első fenevadat”- azt mutatja, hogy ez a nemzet felhasználja tekintélyét olyan szertartások gyakorlásának elrendelésére, amelyekkel a pápaságnak hódol.
Ez az intézkedés szöges ellentétben áll ennek az államnak az elveivel, a szabadság szellemével, a Függetlenségi Nyilatkozat félreérthetetlen és súlyos kijelentéseivel, valamint az alkotmánnyal. A nemzet alapítói bölcsen vigyáztak arra, hogy az egyház ne vegye igénybe a világi hatalmat, mert ennek elkerülhetetlen következménye a türelmetlenség és az üldözés. Az alkotmány gondoskodott arról, hogy „a kongresszus ne hozzon olyan törvényt, amely valamely vallás alapítását érinti, vagy annak szabad gyakorlását tiltja.” Az alkotmány tiltja, hogy „a vallás az Egyesült Államokban” egyszer is valamilyen közhivatalra való alkalmasság próbaköve legyen. Az államhatalom csak a nemzet szabadságát védő intézkedések durva megsértésével kényszerítheti bármilyen vallási szertartás gyakorlását. De ez az eljárás sem következetlenebb, mint maga a szimbólum: a tiszta, szelíd és ártatlan bárányszarvú fenevad úgy beszél, mint a sárkány.
5T 452. – Úgy szól, mint a sárkány. – Isten feltárta azt, ami majd az utolsó időben történik, hogy népe előkészülhessen helytállni az ellenség és a harag viharában. Akiket elért az előttünk álló eseményekre való figyelmeztetés, azok ne üljenek nyugodtan várva a közelgő viharra, azzal nyugtatva magukat, hogy az Úr majd betakarja hűségeseit a veszedelem napján. Ne várjuk Urunkat semmittevéssel, hanem munkával és tántoríthatatlan hittel. Nem annak az ideje most, hogy jelentéktelen ügyekkel kössük le gondolatainkat. Míg az emberek alszanak, a Sátán serényen úgy intézi az ügyeket, hogy Isten népe ne nyerhesse el a kegyelmet, vagy méltányos bánásmódot. A vasárnap-mozgalom a sötétben egyengeti útját. A vezetők elrejtik annak valódi célját és sokan, akik csatlakoznak a mozgalomhoz, maguk sem látják a rejtett áramlat irányát. Bevallott céljaik enyhék és látszólag keresztényiek, de majd ha a mozgalom megszólal, - a sárkány lelkületét üvölti világgá. Kötelességünk megtenni minden tőlünk telhetőt, hogy elhárítsuk a fenyegető veszélyt. Igyekeznünk kell, hogy lefegyverezzük az előítéletet, hogy megfelelő világításba helyezzük magunkat az emberek előtt. Tárjuk eléjük a kérdés valódi lényegét, így válthatjuk ki a leghatározottabb tiltakozást a lelkiismeret szabadságának korlátozása ellen. Kutassuk az Írásokat, hogy megtudjuk indokolni hitünket. Ezt mondja a próféta: „Az istentelenek pedig istentelenül cselekesznek, és az istentelenek közül senki sem érti; de az értelmesek értik” (Dán. 12.10).
5T 711-12. – Úgy szól, mint a sárkány. – Sokan vannak, még a vasárnap kötelezőtételének mozgalmában résztvevők között is, akik nem látják előre, hogy mi is lesz a törekvés következménye. Nem döbbentek rá, hogy a vallásszabadság ellen küzdenek. Sokan soha sem értették a Biblia szombatjának követelményeit, sem a vasárnap intézményének hamis alapzatát. A vallásos törvényhozást sürgető bármelyik mozgalom valójában eredmény a pápaságnak, mely, pedig annyi század óta szívósan küzd a lelkiismeret szabadsága ellen. A vasárnapünneplés, mint keresztény intézmény, a „gonoszság titkának” köszöneti létrejöttét. S a vasárnap kötelezővé tétele azoknak az elveknek tényleges elismerése lesz, amelyek a pápaság sarokkövei. Mikor nemzetünk elárulja kormányzatának elveit, hogy elfogadja a vasárnap törvényét, ezzel majd a protestantizmus fog kezet a pápasággal. Nem lesz ez más, mint új élet lehelése abba az önkényuralomba, amely régóta mohón lesi az alkalmat, hogy tettleges elnyomást zúdítson ránk.
7BC 975. – Úgy szól, mint a sárkány. – (11-13.) Állítólagosan a menny mellett elkötelezett vallási hatalmak, a bárány jellegzetességeire tartanak igényt. Cselekedeteikkel azt fogják bizonyítani, hogy sárkányszív dobog bennük, hogy a Sátán ihleti és ellenőrzi őket. Közeleg az idő. Mikor Isten népe magán fogja érezni az üldözés kezét a hetedik nap megünneplése miatt. A Sátán idézte elő a szombat megváltoztatását, abban a reményben, hogy eléri célját, Isten szándékainak meghiúsítását. Arra tör, hogy Isten törvényét az emberi törvényeknél kisebb erővé tegye az Isten törvényét a földön.
14MR 162. – Úgy szól, mint a sárkány.